Sopky – přednáška

  4.2.2024
Poslední den prvního pololetí proběhla pro žáky druhého stupně přednáška o sopkách, kterou si připravil geolog Mgr. Jeroným Lešner z Prahy...

Poslední den prvního pololetí proběhla pro žáky druhého stupně přednáška o sopkách, kterou si připravil geolog Mgr. Jeroným Lešner z Prahy. Přednáška se týkala jeho několika expedic do sopečné oblasti na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu. Poslední expedice se uskutečnila v létě 2023. Žáci se dozvěděli spoustu zajímavých informací o sopkách, chování lávy a její rychlosti, teplotě lávy a o nebezpečných plynech a kyselinách, jež se objevují v blízkosti aktivní sopky. Tato přednáška byla poutavá i díky tomu, že v současné době je tato oblast stále sopečně aktivní a dokonce městečku Grindavík, kde byl autor ubytovaný, hrozí, že bude pohlceno lávou.

Žáci ocenili zajímavý a na jednu stranu i nebezpečný život pana Lešnera, vtipné vyprávění, nové informace o vulkanologii, hodně fotek (vyfocených z bezprostřední blízkosti vroucí lávy) a videí. Všimli si i jeho zapálenosti a nadšení pro sopky, jak psali: „bylo vidět, že ho to baví“. V přednášce bylo i několik úsměvných momentů, např. opékaní klobásy na lávě, nebo problém se zmáčknutím spouště foťáku v rukavicích, co obsahuje geologova „krabička KPZ“ a další. Někteří žáci si mohli prohlédnout i vzít do ruky některé útvary, která láva vymodelovala, např. žáky překvapil tvar a lehkost útvaru, jenž připomínal brokolici. Některým se zdála přednáška docela krátká.

Mgr. Michaela Šinkorová