Projekt společnosti Člověk v tísni Příběhy bezpráví 2014

  4.11.2014
3. 11. 2014 se uskutečnil pro žáky 9. ročníku projekt Příběhy bezpráví 2014. Společnost Člověk v tísni pořádala již 16. mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět na školách.

3. 11. 2014 se uskutečnil pro žáky 9. ročníku projekt Příběhy bezpráví 2014. Společnost Člověk v tísni pořádala již 16. mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět na školách. Do tohoto projektu se zapojila i naše škola. Vybrané DVD „Z deníku Ivany A.“ z roku 1989 nás seznámilo s pohledem středoškolačky na poslední rok komunistického režimu. Film vypráví o roku 1989, o tom, jak se hlavní hrdinka chystá po maturitě poprvé za hranice na „Západ“. Snímek Karla Strachoty je deníkový záznam, doplněný o ukázky z dobového tisku, originální výpovědi před 25 lety a výraznou hudbu. Naším hostem byl bývalý ředitel ZŠ pan Václav Janda. Velmi poutavě vyprávěl žákům o osudech naší školy, druhé světové válce v Krucemburku i o osudech některých lidí, kteří byli považováni za třídní nepřátele. Nezapomněl ani na strasti 3 partyzánských skupin, které měly v okolí Krucemburku působit. Svoje vyprávění prokládal úsměvnými příběhy z vlastního života. Děti ho nešetřily svými dotazy, na které jim ochotně odpovídal.

  Mgr. Monika Henychová 

projekt společnosti Člověk v tísni Příběhy bezpráví 2014