Přednáška v MFC Hlinsko pro žáky 8. a 9. třídy -

  4.2.2013

Přednáška v MFC Hlinsko pro žáky 8. a 9. třídy 

„Oběti Osvětimi a popírači holocaustu“

Od osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi 27. ledna 1945 uplyne 68 let. Od 27. ledna 2006 si světová veřejnost pod patronátem OSN připomíná „Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti“. Již není mnoho těch, kdo mohou předat své prožitky z doby, kdy je nacisté naložili do nákladních vagonů, odvezli je za dráty nabité elektřinou, vytetovali jim čísla a nechali je beze jména umírat. Je ale stále více těch, kteří utrpení vězňů a obětí z vyhlazovacích táborů popírají. Prohlubují tak ještě více rány těm, kdo ztratili své rodiče, děti, přátele a příbuzné na popravištích nebo v plynových komorách. Přednáška byla rozdělena do tří částí. V úvodu nám paní Eva Lišková vyprávěla o transportu do Terezína, Osvětimi a pochodu smrti. Ve druhé části následoval dokument o holocaustu a hrůzách, které s sebou přinášel. V závěru následovaly dotazy na pamětnici. Žáci se zatajeným dechem naslouchali vyprávění pamětnice.

Mgr. Monika Henychová, Mgr. Monika Chmelařová