Pracovní činnosti v 9. třídě

  28.5.2024
Praktická pracovní činnost a tvořivost je základní lidskou potřebou...

Praktická pracovní činnost a tvořivost je základní lidskou potřebou. Žáci si mohou sami zkusit technologii opracování materiálů, navrhnout a realizovat vlastní představu a hotový výrobek konfrontovat se svými původními plány.
Šití je prastará technika spojování kusů látky pomocí stehů. Děvčata si sama dle střihu ušila zajíce, peněženku a na závěr i kraťasy. Podílela se i na ušití polštářů na dřevěnou lavici, která je výtvorem jejich spolužáků. Chlapci spolupracovali na obroušení palet a dřevěnou lavici z nich na chodbě druhého stupně smontovali. Nyní jim zpříjemňuje chvíle o přestávkách.
Dalším dřevěným výrobkem byl vánoční svícen ve tvaru stromečku a velikonoční zaječí rodinka.
Práce s vlnou je velmi kreativní a slouží k rozvoji jemné motoriky. Výsledek zručnosti děvčat jsme mohli obdivovat u kumihimo náramku, ptáček z vlny byl veselým doplňkem na velikonoční výstavě. Tam jsme mohli vidět i papírové květiny a výtvory ze zbytků palet – truhlíky, plůtek. Ty vytvořily milé detaily a podpořily jarní náladu.
Chlapci trénovali jemnou motoriku, a to při práci se stavebnicí Merkur. Pracovali podle předlohy a následně i podle své fantazie. Všechny výtvory – různé stroje, vozidla byly plně funkční.
Zručnost, umění pochopit návod a najít odpovídající součástku chlapci předvedli při práci se stavebnicemi Unimat, kdy si správnost sestavení ověřili prakticky. Zmenšený obráběcí stroj, frézka i bruska pracovaly přesně dle požadavků.Své místo o pracovních činnostech má vaření. Ve cvičné školní kuchyňce děvčata připravovala pomazánky, smažila palačinky. Před Vánoci všichni žáci společně uvařili sváteční řízek a hranolky.
V neposlední řadě všichni žáci velmi pilně pracovali na pozemku naší školy. S žáky z dalších tříd druhého stupně hrabali posekanou trávu, pleli květinové záhony, oživovali a prostříhávali keře a zeleň kolem budovy školy, s panem školníkem zvládli jarní péči o ovocné stromy, podzimní sběr jablek a hrušek ve školním sadu.

Ing. Ivana Tomková, Mgr. Petra Culková