Pozdravení ze školní družiny

  2.4.2020
Milí rodiče, milé děti! Zdravím vás všechny do nelehkých dní. Dostala se ke mně povzbudivá a inspirující slova, o které se s vámi chci podělit. Je mi jasné, že naše „nová domácí škola“ je pro nás zkrátka nová a není den jako den a čas se učíme rozdělovat a využívat za pochodu. Ale jestli i u vás se objeví chvíle, kdy už nevíte, CO svému dítku nabídnout a JAK ho zabavit,...

Milí rodiče, milé děti! Zdravím vás všechny do nelehkých dní. Dostala se ke mně povzbudivá a inspirující slova, o které se s vámi chci podělit. Je mi jasné, že naše „nová domácí škola“ je pro nás zkrátka nová a není den jako den a čas se učíme rozdělovat a využívat za pochodu. Ale jestli i u vás se objeví chvíle, kdy už nevíte, CO svému dítku nabídnout a JAK ho zabavit, přikládám pod článek odkazy na e-stránky, ze kterých čerpáme i my ve školní družině, když společně tvoříme. Přeji vám dobré a zdravé dny a kéž se nám daří zahánět strach a přijímat tento čas spíše jako novou výzvu.

Daniela Balková vychovatelka

„Milí rodiče, ocitáme se v nelehké situaci, ale ze všeho špatného může vyplynout i něco dobrého. Tím nejlepším pro Vás a Vaše děti je jedinečná příležitost vrátit se ke kořenům, k podstatě rodiny a jejího významu pro rozvoj dítěte. Máte možnost trávit s dětmi více času, povídat si, sdílet, pozorovat drobné každodenní pokroky dítěte, které obvykle ani nemáte možnost postřehnout, a radovat se z nich.

Dětem i sobě můžete prospět, když se budete inspirovat následujícími doporučeními, která nabízíme:

  • § věnujte čas cíleně dětem, povídejte si, vyprávějte;
  • § podporujte děti v samostatnosti (péče o sebe – oblékání, hygiena...);
  • § zapojujte děti do běžných domácích činností (úklid, vaření, péče o blízké, o květiny, o zvířata...);
  • § dbejte na pravidelný režim;
  • § podporujte rodinné rituály spojené s denními činnostmi i   významnými událostmi (rituály před spaním, vítání a loučení, oslava tradic a výročí...);
  • § zapojte se aktivně do hry dítěte (stavebnice, skládanky, hry „na něco“...);
  • § s  dětmi čtěte každý den, o přečteném si povídejte, pokládejte dětem k přečtenému otázky;
  • § společně zpívejte, kreslete, malujte, modelujte, hýbejte se, hrajte společenské hry;
  • § využijte získaný čas pro činnosti s dětmi, které jindy odkládáte,  nestíháte  (logopedická  cvičení,  sebeob-služné činnosti, pohybové aktivity...);
  • § povídejte si s dětmi i o současné situaci, děti se potřebují orientovat v tom, co se kolem nich děje, když se samy ptají, komentují, poskytněte jim přiměřené informace, je to pro ně důležité.

Kreativitě se meze nekladou. Dětství je krátké, jedinečné a neopakovatelné. Využijme nabízené příležitosti k tomu, abychom si uvědomili, co je pro nás důležité. Naše děti si to rozhodně zaslouží, a to nejen v době nouzového stavu. Díky Vám všem.“

Mgr. Hana Splavcová, NPI ČR

Zdroje a materiály

Weby pro učitele i rodiče:

 • www.predskolaci.cz    • www.detsky-web.cz   • www.hrajeme-si.cz

Výtvarné a tvořivé činnosti:

www.krokotak.com   • www.tvorivedeti.cz    • www.sikovny-cvrcek.cz

www.napadyproanicku.cz/tvoreni-s-detmi/celorocne