Informace ze školní jídelny

  19.1.2017
Školní jídelna zajišťuje stravování žáků základní školy, jejich zaměstnanců a nabízí stravování cizím strávníkům. Skladba podávaných jídel odpovídá zásadám zdravé výživy...

Školní jídelna zajišťuje stravování žáků základní školy, jejich zaměstnanců a nabízí stravování cizím strávníkům. Skladba podávaných jídel odpovídá zásadám zdravé výživy při dodržení výživových norem, tzv. spotřebního koše.
Vzhledem k tomu, že se někteří strávníci vyjadřují negativně k určitým druhům potravin a jídlo vyhazují, aniž by ho ochutnali, a domů odcházejí hladoví, chceme apelovat na rodiče, aby dětem vysvětlili, že se s jídlem nemá plýtvat.
Do jídelníčku zařazujeme zeleninu, ryby, drůbeží maso, luštěniny, rýži a těstoviny. V kuchyni vaříme z čerstvých kvalitních surovin, které nakupujeme převážně z českých a regionálních zdrojů. Těstoviny z Benátek, brambory ze Ždírce, maso z Krucemburku. Ovoce a zeleninu dodává firma Bowys a upřednostňujeme česká jablka a zeleninu. Polotovary používáme pouze výjimečně, například obalované rybí porce se sýrem. Zeleninové základy do omáček a do polévek jsou z čerstvé zeleniny. Pečeme domácí chléb s křupavou kůrkou, knedlíky nadýchané jako od maminky, vývary jsou z kvalitního masa, nepoužíváme kosti, na dochucení bylinky a koření bez glutamanů vhodné pro školní kuchyni. Rodiče mají možnost si naše obědy ochutnat a přijít se svými stížnostmi k nám do školní kuchyně, kde si můžeme popovídat a problémy řešit.
Obědy si může strávník přihlásit nebo odhlásit týž den do sedmi hodin ráno. Na jídelníček se podívá na internetu nebo na nástěnce ve škole. Jídlo, které děti nechtějí, se tak dá odhlásit a nemusí končit celé v odpadcích.
Myslíme si, že obědy jsou chutné a zajišťují Vašim dětem zdravou racionální stravu podle zásad zdravé výživy. Přáli bychom si spolupracovat více s Vámi rodiči, abychom byli zajedno a dětem vysvětlili, že oběd za 19,- Kč je lepší než sáček chipsů s colou.
Našim cílem je vařit dobře, aby všem strávníkům chutnalo a v jídelně panovala dobrá nálada. Máme radost, když děti oběd pochválí.
Můj dík patří kuchařkám Haně Mühlfaitové a Stanislavě Adámkové.

Vedoucí školní jídelny Bohuslava Pečenková.