Geologická exkurze Geopark Železné hory

  6.12.2022
Ve čtvrtek 1. 12. jsme se se žáky 8. a 9. třídy vydali na geologickou exkurzi do Železných hor. Naším průvodcem byl pan Mgr. Jan Doucek. Tyto hory jsou geologicky velmi rozmanité a zajímavé...

Ve čtvrtek 1. 12. jsme se se žáky 8. a 9. třídy vydali na geologickou exkurzi do Železných hor. Naším průvodcem byl pan Mgr. Jan Doucek. Tyto hory jsou geologicky velmi rozmanité a zajímavé. Samozřejmě první, co asi většinou každého napadne, když se řekne geologie, je “šutry”. Ale ono to není jenom o těch “šutrech”. Geologie je pro nás velmi významnou vědou. Minerály a horniny jsou pouze malým zlomkem toho, čím pro nás je. Každý někde bydlíme, nějak, někudy se tam dostáváme, používáme kosmetiku, ... To všechno má počátek právě v geologii.

První lokalitou byla přírodní památka “Mořské pobřeží” ve východní části obce Rabštejnská Lhota. Zde jsme viděli průběh křídového moře, které se rozprostíralo na našem území v období druhohor. V těchto mořích žili hlavonožci, kteří se jmenovali amoniti. Největší nalezená schránka měla v průměru skoro 2 m.

Na druhé zastávce jsme se prošli po zkamenělém mořském dně u obce Deblov. Pokud se pečlivě podíváte, najdete v něm zbytky chodbiček, které provrtali mořští červi před 500 000 000 lety. Cestou k mořskému dnu zpestří naučná stezka. Zvládnete projít dlouhé bludiště? Uděláte krok dlouhý jako dinosaurus? Pomocí aplikace v mobilním telefonu je můžete nechat ožít a běhat po lese. Kdo má rád jedlé kaštany, může si je sem přijet na podzim nasbírat. Nejsou velké jako ty v obchodě, ale určitě budou stejně dobré, možná lepší.

V autobuse jsme nestihli rozmrznout a již nás čekala další zastávka Geologická expozice v obci Nasavrky. Jsou zde vystaveny hlubinné vyvřeliny, které se nacházejí na území Geoparku Železných hor. Zde jsme se dozvěděli, co všechno se z hornin vyrábí. O tom, že je to stavební materiál, jsme věděli všichni, nikoho to nepřekvapilo. Naopak to, že se některé rozdrcené a rozemleté horniny přidávají do líčidel a krémů, tušil málokdo.

Předposlední zastávkou byl kamenolom Ctětín (otevřený v roce 1996). Je to poslední otevřený lom v České republice.  Od té doby se u nás lomy jenom zavírají. Tento lom je jámový, těží se zde žula. V lomu dochází k jejímu hrubému opracování. Viděli jsme, jak se vyrábí dlažební kostky na štípačce. Součástí areálu je i kovárna. V minulosti prý na každých 10 kameníků připadal jeden kovář.

Po ukončení těžby dojde k rekultivaci krajiny. Jak vypadá rekultivovaný lom, jsme viděli na poslední zastávce v obci Švihov. Lom je volně přístupný, můžete se zde vykoupat. Voda je dokonce tak čistá, že zde žije nezmar.

Děkujeme panu Douckovi za čas, který nám věnoval. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí z naší historie a o místech, která by stálo za to prozkoumat více. Exkurzi jsme si užili i přes mrazivé počasí a zablácené boty.

Postřehy žáků:

T. Valecká: “Mohli jsme si prohlédnout místa, která byla dříve pod mořem. Ve zkamenělém mořském dnu dříve žili mořští červi.”

L. Málková: “Vůbec bych netušila, že mořské dno může zkamenět a že se v něm dají pořád ještě vidět chodbičky.”

V. Rosický: “Na opracování kamene se používá kladivo s pružnou násadou.”

M. Svoboda: “V lomu se kámen dopravuje lanovkou nebo nákladními auty. Každý lom má kovárnu.”

 

Mgr. Klára Raurová