Exkurze žáků 8. a 9. třídy do Lidic a Lán

  29.9.2013
23. září 2013 se žáci 8. a 9. třídy vypravili do Lidic, kde se ze sbírkových předmětů snažili „vyčíst“ okolnosti kolem vypálení Lidic.

23. září 2013 se žáci 8. a 9. třídy vypravili do Lidic, kde se ze sbírkových předmětů snažili „vyčíst“ okolnosti kolem vypálení Lidic. Program ve vzdělávacím středisku a muzeu trval 120 minut. Součástí byla prohlídka multimediální expozice muzea, prohlídka pietního území s odborným výkladem v učebně vzdělávacího střediska. Příběh obce Lidice na žáky silně zapůsobil.

Prohlídka zámku a parku v Lánech se trochu zkomplikovala přítomností pana prezidenta, z toho důvodu byly prostory uzavřené pro veřejnost. Proto jsme si pouze ukázali jezdeckou sochu prvního prezidenta T. G. Masaryka. Následovala poklidná cesta domů.

Mgr. Monika Henychová, Mgr. Dana Kazdová

Sami žáci o exkurzi napsali:

„Nejvíce se mi líbilo bronzové sousoší dětí, které si prošly peklem. Celé prostředí bývalých Lidic je krásně upravené, ale i přesto působí dojemně. Silně na mě zapůsobilo i vyprávění průvodkyně.“ P. Kučerová, 9. třída
„Samotné výpovědi lidí, kteří přežili, na mě velmi depresivně v multimediální expozici zapůsobily, dále se mi líbilo sousoší dětí od sochařky Chytilové. Určitě by tuto expozici měl každý vidět, aby si udělal na vypálení Lidic vlastní názor.“ S. Hájková, 9. třída
„Se školou jsme už viděli film Lidice, proto jsem už určité informace měl, ale v Lidicích jsme Horákův statek, kde byli postříleni lidičtí muži, viděli jak na fotografiích, tak přímo v terénu.“

Jan Soukup, 9. třída
 

exkurze žáků 8. a 9. třídy - Lidice, Lány    exkurze žáků 8. a 9. třídy - Lidice, Lány