Dějepisná exkurze do Osvětimi

  14.10.2016
12. 10. 2016 dějepisná exkurze do polské Osvětimi ...

Auschwitz je pro celý svět symbolem teroru, vyvražďování a holocaustu. Žáci 8. a 9. třídy měli možnost tento vyhlazovací koncentrační tábor navštívit. Prošli místy, kde umírali Poláci, sovětští zajatci, židé a další národy. Počasí bylo sychravě podzimní, takže podtrhlo tíživou atmosféru tábora. Žáci odjížděli se smíšenými pocity a jistými obavami, ale prohlídka tohoto pietního místa byla uzpůsobena věku a vše bylo doplněno vyprávěním průvodkyně o konkrétních lidech a jejich osudech.

Mgr. Monika Henychová, Mgr. Alena Bencová, Ing. Ivana Tomková

Sami žáci napsali:

„Dne 12. 10. jsme se vypravili do Osvětimi. Cesta byla dlouhá, ale myslím si, že je potřeba vidět, co zažili naši předci. Nejdříve jsme navštívili tábor Auschwitz, kde jsme viděli, jak probíhal život v koncentračním táboře. Viděli jsme „sprchy“, ve kterých zahynulo spoustu židů, židovek i dětí. Po prohlídce Auschwitzu jsme přejeli autobusem do Březinky, německy Birkenau. Zde jsme prošli domy, ve kterých židé bydleli, zvlášť muži, ženy a děti. Výlet do Osvětimi se mi líbil.“

Monika Vašková, 9. třída

„Prohlídka byla velmi poučná a myslím si, že na to nikdy nezapomenu. Viděli jsme oblečení, kartáče, brýle i kufry zemřelých židů. Podívali jsme se i do krematoria, kde byli židé páleni.“

Markéta Málková, 9. třída

„12. 10. jsme vyrazili na dlouhou cestu do Polska. Jeli jsme šest hodin autobusem, ale dobře jsme se bavili. Prohlídka koncentračního tábora byla zajímavá, ale i poměrně děsivá. Ukázali nám ostříhané vlasy židovek, jejich denní stravu a mohli jsme se podívat i do plynové komory. I když nám neukázali vše, tak to nebyl hezký pohled.“

Magda Kamamrádová, 9. třída

„Bylo to velmi poučné, je důležité, abychom se poučili z minulosti a už nikdy ji nezopakovali.“

Tereza Ondráčková, 8. třída