Cestopisná přednáška – Jihovýchodní Asie

  5.11.2018
Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 zpestřila odpolední výuku žáků 8. a 9. třídy cestopisná přednáška Petra Maděřiče na téma Jihovýchodní Asie...

Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 zpestřila odpolední výuku žáků 8. a 9. třídy cestopisná přednáška Petra Maděřiče na téma Jihovýchodní Asie.
Petr Maděřič pochází ze Žďáru nad Sázavou, ale nyní pracuje ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. K jeho koníčkům patří cestování a fotografování. Mezi zajímavé státy, které navštívil, patří například Kanada, Palestina, Myanmar, Laos, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. Čas od času Petr pořádá cestopisné přednášky ve žďárských klubech a výstavy svých fotografií ve žďárské knihovně a Čechově domě.
Žáci 8. a 9. třídy hodnotili přednášku o zemích jihovýchodní Asie pozitivně. Potěšilo je množství fotografií, zajímavé téma a zážitky, které se k nim pojily. Například Jakuba Dejla nejvíc zaujaly „ženy, co nosí na krku ty kruhy, které váží cca 9 kg. Mají to od 5 let do konce života.“
Bylo zajímavé poslechnout si, jak v jihovýchodní Asii vypadá doprava (Př. motorky troubí na znamení předjíždění. Na silnici platí právo silnějšího – takže když jede nákladní auto nebo autobus, menší dopravní prostředky uhýbají.), náboženství (prolínání buddhismu a islámu), turisticky atraktivní místa (př. chrám Angkor Vat) plus zážitky pro turisty (focení se slony, tygry a s tím spojená komerce, která jde proti přirozenosti jednotlivých živočišných druhů).
Přednáška byla zakončena diskuzí a ukázkou platidel.

Mgr. Michaela Šinkorová